DietaFitAdeptFitAdept ChallengeMotywacjaRady trenerówStyl życia

Jak się mierzyć – czyli co tak naprawdę wpływa na Twoje wyniki?

jak sie mierzyc

Jak się mierzyć – pewnie zastanawiasz się w jaki sposób prawidłowo wykonywać pomiary swojego ciała i tym samym na bieżąco kontrolować postępy swoich treningów i diety.  Nie wiesz pewnie, że na wyniki wpływ ma nie tylko sposób pomiaru, a także co najmniej kilka innych czynników. Sprawdź je!

Specjaliści nie przywiązują wagi do pojedynczego wyniku, dla nich najważniejsza jest tendencja.

Pamiętaj, aby pomiary nie były Twoim przeciwnikiem w walce o sylwetkę, zwracaj uwagę na samopoczucie, zdjęcia i odbicie w lustrze – to jest dużo ważniejsze niż liczby 🙂

Na wynik pomiarów wpływa:

 1. Poziom nawodnienia organizmu – nieodpowiedni zazwyczaj przełoży się na obrzęki nóg lub całego ciała, a nawet wzrost masy ciała. Na analizatorze składu ciała przyczyni się do wyższej zawartości tkanki tłuszczowej i mniejszej ilości wody oraz mięśni, co może nie być zgodne z prawdą. Co wpływa na nawodnienie organizmu?
  • Ilość wypitych płynów
  • Słone produkty – duża ilość soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, warto zatem ograniczyć do minimum takie produkty jak: gotowe zupy i sosy, sery, wędliny, produkty wędzone, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, popcorn), sushi (zwłaszcza sos sojowy) – szczególnie na 24h przed badaniem.
  • Temperatura otoczenia – im wyższa tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęków
  • Hormony, np. estrogeny – ich wysokie stężenie sprzyja powstawaniu obrzęków, zwłaszcza przed miesiączką lub w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Faza cyklu miesiączkowego ma zatem ogromne znaczenie na wynik pomiarów. Przed okresem możemy czuć się nabrzmiałe i ociężałe, co często odbija się na wadze. Wiesz, że kobieta przed menstruacją może przybrać nawet 3 dodatkowe kilogramy? Nie martw się, po okresie powinno wszystko wrócić do normy.
  • Aktywność fizyczna – trening w dniu badania analizatorem (lub poprzedniego dnia) może zafałszować wyniki badania, zależnie od rodzaju aktywności
  • Niektóre leki, np. diuretyczne będą przyczyniać się do odwodnienia

 

mierzenie

 

2. Pora dnia – najlepiej wykonywać pomiary rano na czczo. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, zwłaszcza jeśli mierzymy się przed wieczornym treningiem na siłowni. W takiej sytuacji warto mierzyć się zawsze w podobnej porze dnia i w zbliżonych warunkach. W przeciwnym razie nasza masa ciała będzie zależna od objętości (i jakości) spożytych posiłków tego dnia i ilości wypitych płynów – wszystko co nie zostało strawione i zamienione na energię będzie wliczone do masy ciała

3. Tłuste posiłki – są one dłużej trawione przez organizm, tłuszcz obecny w przewodzie pokarmowym zostanie uznany przez analizator składu ciała jako trzewny w narządach wewnętrznych – nie oznacza to, że mamy całkiem go unikać w diecie w dniu badania, ale z pewnością wizyta w fast-foodzie jest niewskazana. Także w przypadku diet ketogenicznych czy niskowęglowodanowych wynik z analizatora nie będzie miarodajny. 

4. Stres – długotrwałe napięcie, odwrócony tryb dobowy i przewlekły niedobór snu mogą prowadzić do podwyższenia stężenia kortyzolu we krwi, a nawet po krótkim czasie mogą objawiać się zatrzymaniem wody (obrzęki na nogach lub całym ciele) czy wzdęciami (zwiększenie obwodu brzucha).

5. Przyjmowanie leków – zmiana leków może wpłynąć na wahania masy ciała, obrzęki, wyniki analizatora składu ciała, reakcję organizmu na trening – przy każdej zmianie leków poinformuj o tym trenera/dietetyka.

6. Nieprawidłowe ustawienie analizatora – nierówna, miękka powierzchnia na jakiej jest on ustawiony może wpływać na zafałszowanie wyniku (zdarza się to podczas przenoszenia sprzętu w inne miejsce). Błędne podanie wieku, wzrostu lub masy ciała może natomiast wpłynąć na niewłaściwe wartości BMI lub zalecane dla danego wieku przedziały danych wartości. Każda waga i każdy analizator mogą podawać nieco inne wyniki, najlepiej więc zawsze ważyć się na tym samym urządzeniu.

7. Wilgotna/ zrogowaciała skóra, odciski na piętach – stan skóry stóp ma duże znaczenie, czynniki te mogą zaburzać przewodność elektryczną. Istotne jest również to, czy płytki analizatora zostały przed wykonaniem pomiaru umyte za pomocą specjalnego płynu – brud i pył na nich obecne mogą również zafałszować wynik.

8. Implanty – płytki stalowe w nodze, sztuczny staw biodrowy, protezy lub implanty piersi będą miały wpływ na monitor składu ciała.

jak sie mierzyc

Pamiętaj, pomiary robimy po to, aby kontrolować postępy, poznać reakcje Twojego organizmu oraz dopasować zalecenia żywieniowe i trening indywidualnie do Twoich potrzeb. Nie są jednak wyznacznikiem Twojej ciężkiej pracy, nie powinny nigdy wpływać na nastrój, samoocenę czy zadowolenie z treningu.


Piśmiennictwo:

 1. A. Lewitt, E. Mądro, A. Krupienicz, Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA), Endokr Otył Zab Przem Mat 2007, tom 3, nr 4, s. 79–84
 2. M. Bolanowski, B. Zadrożna-Śliwka, K. Zatońska, Badanie składu ciała – metody i możliwości zastosowania w zaburzeniach hormonalnych, Endokr Otył Zab Przem Mat 2005, tom 1, nr 1, s. 20-25
 3. B. Dżygadło, C. Łepecka-Klusek, B. Pilewski, Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości,  Probl Hig Epidemiol 2012, 93(2): 274-280
 4. http://www.tanitapolska.pl/faq
Udostępnij:

3 comments

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, oznaczone są *