Jak mieć piękne, gęste i zdrowo wyglądające włosy

Jak mieć piękne, gęste i zdrowo wyglądające włosy? Wiele zależy od diety, trybu życia i sposobu pielęgnacji włosów ale również od czynników genetycznych. Być może masz tendencję do ograniczonego wchłaniania poszczególnych witamin i pierwiastków.

Dzisiejszy wpis przygotowała nasza trenerka Agnieszka Bodych, w którym przedstawi najważniejsze czynniki mające wpływ na wygląd oraz kondycję włosów, przede wszystkim są to:

 

✔ Niedobory składników odżywczych

✔ Stres

✔ Kosmetyki i działania mechaniczne

 

Niedobory – tutaj wachlarz jest dość szeroki, składniki pokarmowe, które mają najistotniejszy wpływ:

✔️Pierwiastki takie jak: jod, żelazo, bor, kobalt, miedź, chrom, cynk, mangan, selen, magnez, sód, potas, wapń, siarka, krzem

✔️Kolagen

✔️Witaminy z grupy B ale przede wszystkim Biotyna (witamina B7/H)

✔️ADEK witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

✔️Witamina C

✔️i wiele innych

 

Stres – nie od dziś wiadomo, że jest on dosłownie zabójcą naszego organizmu, w  codziennym życiu jest jego nieodłącznym elementem. Wiadomo, nie wyeliminujemy go na dobre, ale chociaż minimalne jego ograniczenie może mieć wpływ na polepszenie pracy naszego organizmu, a co za tym idzie poprawienie wyglądu włosów – warto również nauczyć się z tym stresem radzić.

 

Jak mieć piękne, gęste i zdrowo wyglądające włosy2

 

Poniżej znajduje się lista składników, które mają negatywny wpływ na włosy:

❗️Sodium lauryl/laureth sulfate (SLS/SLES) – bardzo ciężko znaleźć kosmetyk bez tego środka. Przyczynia się do podrażnienia i wysuszenia skóry. Zamiast tego szukaj w składzie: decyl glucoside, sodium cocoyl sulfoacetate, coco glucoside, sodium coco-sulfate lub lauryl glucoside.

❗️Triclosan – najbardziej niebezpieczny środek zwłaszcza dla kobiet, gdyż może powodować problemy z tarczycą, jest szkodliwy dla środowiska, przedostaje się do mleka matki.

❗️Silikony – bezwonne oleje stosowane do wyrównania niedoskonałości i nadające gładkość skórze. Może powodować alergię oraz nie nadają się do cery trądzikowej i wrażliwej. Oblepiają również włosy, nie przepuszczając żadnych składników odżywczych do łuski włosa. Na etykietach szukaj nazw z końcówką -silicone, -siloxane, -methicone, -silanol

❗️Isopropyl Alcohol (IPA) – rozpuszczalnik, a jednocześnie substancja trująca, która może zmieniać naturalne właściwości innych substancji. Spotykany jest w odżywkach i płukankach do włosów. Zadaniem tego alkoholu jest rozpuszczanie oleju, przez co może pozbawiać włosy wilgoci. Stąd dla włosów jest szczególnie szkodliwy, bo wysusza i powoduje ich łamliwość.

❗️Cocamide DEA – to popularny środek pianotwórczy w szamponach i żelach pod prysznic. Sprawia, że szampon świetnie się pieni, ale jest bardzo szkodliwy. W badaniach na zwierzętach okazał się rakotwórczy.

❗️Methylisothiazolinone/Methylchloroisothiazolinone – to popularny konserwant, który jest odpowiedzialny za alergie i zapalenia skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry.

 

 

Poza oczywistymi przypadkami czyli stresem, błędami żywieniowymi i dostarczaniem zbyt małej ilości witamin oraz pierwiastków, narażanie włosów na działanie mechaniczne jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów. Oto kilka z nich:

częste farbowanie włosów i używanie silnych kosmetyków (między innymi z substancjami wspomnianymi wyżej),

tapirowanie oraz używanie metalowych, ciężkich gumek i spinek do włosów,

używanie złej szczotki do włosów, które niemalże je wyrywają,

bardzo częste poddawanie wysokiej temperaturze (suszenie, prostowanie, kręcenie)

 

 

Jak zaradzić?

✔️unikaj gorącej temperatury – bardzo gorące kąpiele, używanie prostownicy, lokówki i suszarki sprzyja wypadaniu włosów, warto więc ograniczyć ich używanie do minimum i myć włosy w letniej, a nawet zimnej wodzie;

✔️nawilżanie włosów – regeneracja włosów jest procesem długim, warto więc odpowiednio je nawilżać, np. za pomocą masek lub olejków (polecam arganowy lub kokosowy)

✔️zabiegi kosmetyczne, medycyny estetycznej – np mezoterapia igłowa, peptydowa terapia włosów 

 

Dajcie znać czy podobał Wam się wpis, czy dodalibyście coś do tej listy?

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, oznaczone są *