Bez kategorii

Jak jeść w Święta? 7 praktycznych porad od dietetyka

jak jeść w święta

Jak jeść w Święta, by nie przytyć a jednocześnie cieszyć się smakiem tego wyjątkowego czasu? Zapytaliśmy naszego dietetyka – Martyny Przybysławskiej. Przeczytaj koniecznie 7 praktycznych porad zanim zaczniesz gotować świąteczne potrawy.

amira fanne (4)

Jak jeść w Święta?

Zasada nr 1 >> Przygotuj jedzenie dla odpowiedniej liczby osób.

Jeśli w Wigilii uczestniczyć będą 4 osoby nie piecz 4 ciast i ogranicz porcje potraw do takich, aby każdy mógł wszystkiego tylko spróbować. Potraw na stole będzie i tak na tyle dużo, że łatwo najeść się, próbując tylko odrobinę każdej.

Zasada nr 2 >> Nie objadaj się przy stole

Traktuj to jako kolację a nie wielogodzinną sesję jedzenia. Nałóż sobie na talerz wszystko czego chcesz spróbować, tak aby zmieściło się to na jednym talerzu (bez układania w górę) i nie dokładaj więcej, a posiłek jedz powoli i spokojnie, tak aby pusty talerz nie kusił do zapełniania.

W ten sposób jesteś w stanie dobrze kontrolować porcje. Po ok. 2-3 godzinach przyjdzie pora na kolejny posiłek i wtedy zapewne pojawi się coś słodkiego. Staraj się zachować te przerwy między posiłkami.

Zasada nr 3 >> Pamiętaj o wodzie!

W ferworze przygotowań łatwo zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, a pragnienie często mylimy z głodem. Postaw więc butelkę wody w kuchni zaraz przy swoim stanowisku pracy, ustaw alarm co 30 min, przypominający o paru łykach wody, poproś rodzinę aby przypominali Ci o piciu, zaparzaj sobie ulubione herbaty ziołowe, przed samą kolacją wypij jeszcze jedną pełną szklankę wody. Dzięki temu nie unikniesz przejadania się.

Fit Święta (2)

Zasada nr 4 >> Zamień mąkę białą na pełnoziarnistą/razową/orkiszową/gryczaną.

Może kaloryczność potrawy się nie zmniejszy, ale z pewnością danie zyska na wartości odżywczej. Mąki z pełnego przemiału charakteryzują się wyższą zawartością błonnika, witamin i związków mineralnych. Na dłużej też zapełniają żołądek (właśnie ze względu na zawartość błonnika), jedząc potrawy z białej mąki osiągnięcie sytości jest o wiele trudniejsze i łatwiej przesadzić z porcją.

Zasada nr 5 >> Ruszaj się!

Podczas przygotowań kolacji zazwyczaj jest sporo ruchu, ale wskazany będzie też wieczorny spacer po kolacji i aktywne spędzenie kolejnych 2 dni. Spacery, zabawa z psem lub dziećmi, wycieczki w góry lub do lasu/parku pierwszego i drugiego dnia świąt będą świetnym sposobem żeby aktywnie spędzić czas w gronie rodzinnym.

Zasada nr 6 >> Odpuść sobie (Twoja ulubiona?)

W świętach nie chodzi o dietę, trening czy odchudzanie. Chodzi o to żeby spędzić czas z najbliższymi. Nie zapominaj o zdrowych nawykach – ale to nie dieta czy trening będą tu priorytetem. Odpuść trochę, w 3 dni nikt nie stanie się szczupły, jestem więc pewna, że 3 dni nie sprawią, że nagle pojawi się dodatkowe 10 kg. O wiele ważniejsze będą pozostałe 362 dni i to na nich powinieneś się przede wszystkim skupić.

Zasada nr 7 >> Znajdź zdrowsze alternatywy dla tradycyjnych dań

Każdy ma ulubione danie, które nie podlega modyfikacji, ale w pozostałych można dokonać lekkich zmian i kolacja jest trochę lżejsza ☺ Unikaj dodatków śmietany, zasmażki, panierki, dodaj jedną łyżkę oleju mniej do smażenia, a co możesz to upiecz lub ugotuj zamiast smażyć.

Nie podawaj pieczywa do kolacji – to jedne z najprostszych zdrowych zmian jakich możesz dokonać. Kilka pomysłów zamieszczamy dla Ciebie w naszym świątecznym e-booku – znajdziesz go TUTAJ. Każdy ma rodzinne tradycje i wieloletnie receptury na dania wigilijne, czasem jednak wystarczy je odrobinę zmodyfikować lub spróbować czegoś nowego żeby okazało się, że wcale nie tak trudno jest zdrowo spędzić święta.

<< POBIERZ E-BOOK ŚWIĄTECZNE PRZEPISY W WERSJI FIT >>

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, oznaczone są *