DeseryDietaFit słodkościFitAdept

Czekolada – dlaczego warto ją jeść?

czekolada

Czekolada – kto z was uśmiechnął się na widok tego słowa? Większości z nas kojarzy się ona jako nagroda – ile razy sięgacie po nią, aby wynagrodzić sobie ciężki dzień w pracy lub poprawić humor? Poznajcie właściwości kakao, z którego produkowany jest ten przysmak!

 

Historia czekolady sięga aż do czasów prehistorycznych, pierwsze uprawy kakao były na terenach Ameryki Środkowej. Majowie rozwinęli złożony i kosztowny proces produkcji czekolady, zatem nie była ona dostępna dla każdego. Już wtedy uważano, że kakao posiada właściwości odmładzające i uzdrawiające, dlatego zaczęto wykorzystywać je w zabiegach pielęgnacyjnych i kosmetycznych.

 

Jakie są rodzaje czekolady ze względu na % zawartość kakao?

 • biała – nie ma dodatku proszku kakaowego, skąd wynika częsty pogląd, że nie powinna być nazywana “czekoladą”. W białych czekoladach dobrej jakości dodatek masła kakaowego maksymalnie wynosi jedynie do 33%, a w niektórych dodawany jest tłuszcz palmowy. Ponadto czekolada biała składa się głównie z cukru.
 • mleczna – zawartość kakao nie jest wyższa niż 50%. Dodatkowo zawiera mleko lub mleko w proszku i wanilię.
 • deserowa – dodatek miazgi kakaowej zazwyczaj wynosi więcej niż 50%.
 • gorzka – składa się w przynajmniej 70% z miazgi kakaowej

 

Jaką wybrać czekoladę?

Pamiętajcie o czytaniu składu – ważne jest, aby na pierwszym miejscu nie było cukru, a jak najwyższa % zawartość miazgi kakaowej.

W sklepach możemy znaleźć szeroki wybór czekolad z dodatkami. Unikajcie tych z nadzieniem, gdyż dodaje się do niego tłuszcz palmowy i duże ilości cukru. Możecie wybierać natomiast czekolady z orzechami lub z suszonymi owocami – te jednak często są dosładzane.

czekolada2

Jakie są korzyści ze spożywania czekolady?

UWAGA! Wszystkie korzyści ze spożywania czekolady, które opisujemy poniżej dotyczą czekolady GORZKIEJ – nie mlecznej ani tym bardziej białej!

 1. Właściwości prozdrowotne czekolady gorzkiej wynikają właśnie z dużej zawartości kakao, które jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Głównym przedstawicielem przeciwutleniaczy w kakao jest epikatechina, która ma wiele prozdrowotnych właściwości, takich jak:
 • obniżenie ciśnienia tętniczego
 • zmniejszenie insulinooporności
 • zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienia, miażdżycy, udaru mózgu)
 • wpływ na poprawę wyników testów pamięciowych (chroni przed rozwojem demencji)
 1. Czekolada jest dobrym źródłem tryptofanu, który jest prekursorem serotoniny – “hormonu szczęścia”, ma ona wpływ na procesy pamięci i uczenia, nastrój, sen i regulację ośrodka głodu, jej niedobór może prowadzić do rozwoju depresji.
 1. Gorzka czekolada ma również większą zawartość żelaza, magnezu, fosforu i cynku niż czekolady mleczne.
 1. Jeden ze składników kakao – teobromina posiada właściwości fluoryzujące szkliwo zębów. Zatem jeśli mamy ochotę na coś słodkiego możemy śmiało sięgnąć po gorzką czekoladę, która w przeciwieństwie do mlecznej i innych popularnych słodyczy nie zwiększa ryzyka wystąpienia próchnicy. UWAGA! Zwierzęta domowe nie metabolizują teobrominy, przez co jest dla nich trująca. Dlatego nie dziel się czekoladą ze swoim pupilem.

Poza wspomnianymi korzyściami spożywania czekolady gorzkiej są również minusy. Przede wszystkim pamiętajcie, że tabliczka czekolady to ponad 500 kcal oraz zawiera duże ilości tłuszczu i cukru!

Czekolada nie jest polecana dla osób cierpiących na refluks, gdyż powoduje u nich zgagę. Powinny jej unikać również chorzy na kamicę nerkową, dne moczanową lub stosujący dietę ubogoszczawianową – niestety kakao ma dużą zawartość szczawianów, zatem może powodować powstawanie kamieni nerkowych lub zwiększanie ich rozmiaru.

 

 Gorzka czekolada ma szereg właściwości  prozdrowotnych, należy jednak spożywać ją z umiarem! Pamiętajcie również żeby wybierać czekoladę z jak najwyższą zawartością % kakao – tym większe działanie przeciwzapalne. W przypadku czekolady mlecznej czy białej cukru nie odnotowano wspomnianych korzyści zdrowotnych.

 


Piśmiennictwo

 1. Kowalska J., Małoszewska E., 2009. Ocena towaroznawcza czekolad wysokokakaowych. Nauka Przyr. Technol.  3, 4, #141.
 2. Manach C, Scalbert A, Morand C et al.: Polyphenols: food sources and bioavailability. Am J Clin Nutr 2004; 79: 727-747.
 3. Olechnowicz J.,, Staniek H.,Ocena zawartości wybranych pierwiastków w różnych rodzajach czekolad,  ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2017, 24, 1 (110), 70 – 77
 4. Skrajda M., Dąbrowski G., Czekolada jako źródło związków bioaktywnych oddziałujących na organizm, Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(9):429-442
 5. Zdrojewicz Z., Grześkowiak K., Łukasiewicz M., Wpływ spożycia czekolady na organizm człowieka, Med Rodz 2017; 20(3): 237-243
Udostępnij:

1 comment

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, oznaczone są *