Bez kategoriiDietaMotywacja

5 powodów dla których nie chudniesz

5 powodów dla których nie chudniesz
 1. Nie wiesz dlaczego tyjesz
  Aby móc zacząć chudnąć przede wszystkim musisz dowiedzieć się z czego wynika tycie i wyeliminować ten problem w pierwszej kolejności. Zapewne myślisz, że odpowiedź na to pytanie jest prosta: „Za dużo jem”, ale zazwyczaj jest to dużo bardziej skomplikowane. Jakie więc mogą być powody?
 • Zmiana aktywności fizycznej – po zmianie pracy na biurową, zaprzestaniu treningów, posłaniu dzieci do przedszkola nasza aktywność się zmienia. Nawet mając tą samą pracę możemy z czasem ograniczyć aktywność przez zaprzestanie tupania nogą, chodzenia do kuchni po wodę, przechodzenia do innych działów. W pierwszej kolejności zwróć uwagę czy Twoja aktywność jest taka jak była, szczególnie ta codzienna, ale także dodatkowe treningi
 • Jesz za mało, a potem rzucasz się na jedzenie. To częsty problem osób zapracowanych lub długo będących na diecie. Nadmierne porcje mogą pojawiać się codziennie wieczorami albo tylko weekendowo, ale cechą wspólną jest to, że to w tych posiłkach przejadamy więcej energii niż potrzebujemy. Jeśli podejrzewasz ten problem zwróć uwagę na regularność posiłków i wielkość porcji. Ustal stałe pory i stałe porcje, najadaj się każdym posiłkiem – ważne aby wybierane produkty były zdrowe (unikaj Fast foodów i jedzenia na mieście), a dużą część talerza stanowiły warzywa. 
 • Przepijasz kalorie. Jeśli w Twojej diecie pojawiają się słodzone napoje, alkohol, koktajle, smoothie może być Ci dużo trudniej utrzymać odpowiednią kaloryczność. Posiłki w formie płynnej będą wypełniały żołądek przez dużo krótszy czas. Jest to strategia wykorzystywana w dietetyce sportowej, a także klinicznej (np. onkologii)– podawanie posiłków w formie płynnej pomaga przyjąć więcej posiłków i wyższą kaloryczność. Jeśli jesteś na diecie zależy Ci zazwyczaj na niższej kaloryczności i dłuższej sytości.
 • Pojawiły się problemy zdrowotne. Jeśli nie czujesz się dobrze, zauważasz inne objawy jak wzdęcia, wypadanie włosów, przewlekłe zmęczenie, zaparcia warto udać się do lekarza i skontrolować swoje zdrowie. Przyczyn może być wiele od niedoczynności tarczycy, przez PCOS i Insulinooporność po zespół jelita drażliwego. Zwiększenie masy ciała nie jest objawem specyficznym, może pojawiać się w przebiegu wielu chorób jak i może nie być związana z żadną, jeśli pozostałe 3 punkty Cię nie dotyczą, warto wykonać podstawowe badania

 

5 powodów dla których nie chudniesz

 

            2. Masz złe podejście do diet

Myśląc o odchudzaniu myślisz o tym jak osiągasz cel, ale nie o drodze którą musisz pokonać, aby go osiągnąć. To częsty błąd i powód szybkiej rezygnacji. Podejścia są dwa: zbyt restrykcyjne i zbyt „luźne”

 • Zbyt restrykcyjne podejście: odmawiasz sobie wszystkiego, na urodziny jesz owoce, na wesele zabierasz własny pojemnik plastikowy z zapakowanym kurczakiem z ryżem, nie jesz glutenu, laktozy, owoców po 18, nic przetworzonego, czytasz skład każdego produktu i odrzucasz go, jeśli tylko zobaczysz w składzie liczbę zaczynającą się od „E”. Na początku czujesz 100% motywacji, jesteś fit! Z czasem frustrujesz się, że kg nie idą w dół, rodzina zaczyna się denerwować, że ciężko z Tobą zjeść normalny posiłek czy gdzieś zabrać, bo zawsze jesteś na diecie. Planujesz swoje życie dookoła diety, zapominając, że jedzenie nie jest Twoim przeciwnikiem w walce o sylwetkę. To Twój największy sprzymierzeniec. Ograniczenia w diecie są potrzebne, ale należy zachować równowagę. Są sytuacje kiedy możemy wybrać lepiej, np. zrobić kanapkę do pracy zamiast kupować drożdżówkę po drodze do pracy i są momenty, kiedy jedzenie powinno spadać na drugi plan. Nie bój się jednego złego posiłku, gorszych 3 dni, tego, że nie masz siły podczas przeziębienia ćwiczyć na 100% i jeść 5 posiłków. Nie walcz ze swoim organizmem, słuchaj go i sygnałów które wysyła i reaguj na nie. Nikt jeszcze nie schudł od jednej sałatki, nikt nie przytyje od jednego ciastka, zachowaj równowagę.

 

 • Zbyt „luźne” podejście: „Nikt jeszcze nie schudł od jednej sałatki, nikt nie przytyje od jednego ciastka” to Twoje motto.  Powtarzasz je każdego dnia kiedy wybierasz słodycze zamiast kolacji lub wychodzisz ze znajomymi na piwo. Chcesz „być chuda”, ale najlepiej w jakiś magiczny sposób, nie wykonując całej tej ciężkiej pracy z odchudzaniem. Przecież nie masz na to czasu, prawda? Wiesz, że liczą się przede wszystkim kalorie, więc utrzymujesz deficyt kalorii (jedząc głównie chipsy, słodycze, Fast-foody) i chudniesz!  Z czasem coraz trudniej uzyskać deficyt i zauważasz, że zamiast kilogramów na wadze spada Twoja energia. Wzrasta co prawda po kawie i ciastku, a potem z powrotem leci w dół i z czasem zaczyna przypominać sinusoidę pełną przypływów i odpływów energii. Nie słyszysz swojego organizmu i jego potrzeb. Twój organizm potrzebuje witamin, błonnika, kwasów omega-3, antyoksydantów, składników mineralnych. Jedzenie to nie tylko kalorie, jedzenie ma odżywić Twój organizm, dać mu to czego potrzebuje, aby działać na 100%. Następnym razem zanim zjesz coś niezdrowego spytaj siebie „Czy to mi pomaga? Czy to jest to czego potrzebuje mój organizm?”. Masz w ciągu dnia określoną pulę kalorii do zjedzenia, postaraj się zmieścić w niej jak najwięcej dobrego 🙂

 

5 powodów dla których nie chudniesz

 1. 3. Twoja aktywność jest mniejsza niż Ci się wydaje
 2.  
 3. Może przeceniasz swoją aktywność fizyczną? Podstawową aktywnością jaką powinien wykonywać jest 30 min lekkiej do umiarkowanej aktywności dziennie (stąd to 10 000 kroków które naliczają nasze zegarki czy telefony) lub 75 min intensywnej aktywności tygodniowo. Taka aktywność jest „punktem zero”, który zalecany jest dla każdego, a często oceniamy ją już jako przynajmniej umiarkowaną, a czasem wysoką. Ocena aktywności fizycznej nie powinna być subiektywna. Ilość spalonych kalorii będzie zależeć od rodzaju aktywności, czasu trwania, naszej masy ciała, intensywności, ale nie od naszego poziomu zmęczenia. Łatwo więc przecenić wysiłek, kiedy mocno się namęczymy, szczególnie na początku przygody z aktywnością fizyczną.

 

 1. 4. Masz źle sformułowany cel 
 2. Chcesz schudnąć i na tym Twój cel się kończy i jego realizacja także. Kiedy ustalisz, że chcesz schudnąć 3 kg do końca tego miesiąca Twój plan wygląda zupełnie inaczej. Wiesz ile masz czasu na realizację. Kiedy ustalasz cel zbyt odległy łatwo się zagubić – zniechęcić tym jak odległy jest moment realizacji albo przecenić czas jaki masz na realizację i opóźniać start. Ustal sobie duży cel, ale po drodze ustal wiele małych. Pamiętaj zawsze, aby cel był konkretny i liczbowy (ile kg?), osiągalny dla Ciebie i określony w czasie (do kiedy?). Dzięki temu dużo prościej będzie Ci go zrealizować.  Bardzo pomocne może okazać się również skorzystanie z pomocy specjalisty, który dobierze dla Ciebie indywidualny plan działania – dopasowany do wieku, zdrowia i Twoich umiejętności.

 

 1. 5. Nie ufasz swojemu specjaliście 
 2. Każdy z nas miał styczność z różnego rodzaju dietami, wiele osób na sobie testowało różne podejścia albo czytało o tym co jest zdrowe, a co nie. Spotykamy wielu dietetyków, lekarzy i trenerów personalnych. Każdy ma inne podejście, czasem nawet względem jednej osoby. Dietetyk jest otwarty na Twoje propozycje, chętnie zapozna się z Twoją opinią, szczególnie, że to Ty najlepiej znasz swój organizm, jednak warto pamiętać, że po to wybieramy się do specjalisty, aby to on zaproponował dla nas rozwiązanie, które uważa za najlepsze. Jeśli nie ufasz swojemu specjaliście: wprowadzasz modyfikacje w zaproponowanej diecie czy nie wykonujesz zadań domowych od trenera, nie możesz oczekiwać efektów, które wspólnie planowaliście.

<< Zacznij trenować pod okiem specjalisty >>

 

 

 

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, oznaczone są *